Son Dakika

Mini Mini Birler Okulda!

10 Eylül 2012
Mini Mini Birler Okulda!
Yaşam
0

Çocukların okula iyi bir başlangıç yapabilmeleri için uygulanan ‘uyum programı’ çerçevesinde, okul öncesi ve ilköğretim 1. sınıf öğrencileri için bugün ders zili ilk kez çaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın minik öğrencilerin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla daha önce uygulamaya koyduğu ‘uyum programı’, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başlamadan 10-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

İŞTE 66 AYLIKLARIN İLK GÜNÜ BÖYLE GEÇİYOR / FOTO GALERİ

Uyum programını Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Mamak Kazım Orbay İlkokulu’nda düzenlenecek törenle başlattı.

İlköğretime bağlı ana sınıflara yeni başlayacak öğrenciler için hazırlanan uyum programı çerçevesinde ilk gün okullarda açılış törenleri düzenleniyor. Okul müdürleri, velilere bu uygulamanın amaçlarını, yararlarını anlatıyor.

Daha sonra okul, velilere ve çocuklara tanıtılacak. Velilere ve çocuklara sınıfta uyulacak basit kurallar anlatılacak.

İlköğretime yeni başlayacak öğrencilere uygulanacak programda ise öğrencilerin keyif alacakları sınıf için oyunlar düzenlenecek, boyama ve çizme etkinlikleri ile kesme yapıştırma çalışmaları yapılacak.

Müzikli oyunlar ve şarkılarla kitap okuma saatleri düzenlenecek. Öğrenciler için bu programda okula, arkadaşlarına, öğretmenine, öğretim faaliyetlerine uyumunu kolaylaştıracak etkinlikler de yapılacak.

Geçen yıldan farklı olarak öğrenciler uyum eğitiminin ardından okulların 17 Eylül Pazartesi günü açılmasıyla hazırlık eğitimine de tabi tutulacaklar.

İlkokul 1.sınıfta okutulacak Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Görsel Sanatlar ve Müzik derslerine ilişkin çalışmalar yapılacak.

DERS KİTAPLARI HAZIR

Milli Eğitim Bakanlığı, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrencilere toplam 187 milyon ders kitabını ücretsiz dağıtacak. Okulların tamamına ulaştırılan ders kitapları okulların açılacağı 17 Eylül’de sıraların üzerinde hazır olacak.

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü Yusuf Esener, kitapların dağıtımının tamamlandığını, okullara ulaştırıldığını açıkladı. Esener, özel okullar dışında diğer okullardaki tüm öğrencilere ders kitapları ile çalışma kitaplarının ücretsiz verileceğini söyledi.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerinin okullara uyumunu sağlamak üzere hazırlanan çalışma kitaplarıyla öğretmen kitabından da toplam 3 milyon 570 bin basıldı. Bu kitaplar da öğrencilerin hizmetine sunulacak.

AFYON’DA İLK DERS BOMBA!

Afyonkarahisar’da patlamanın meydana geldiği kışla yakınındaki Ataköy’de oturan 100 çocuk, Ataköy İlköğretim Okulu’nda birinci ve ana sınıflarında bugün derse başladı.

Okul Müdürü Birol Karabulut, eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle okul bahçesinde yaptığı konuşmada, velilere ve öğrencilere seslenerek 6 gün önce mühimmat deposunda yaşanan patlama nedeniyle uyardı.

Velilerden çocuklarını yakından takip etmelerini, oynadıkları şeyler hakkında mutlaka bilgi almalarını isteyen Karabulut, ”Çocuklar, bomba bularak, oyuncak sanarak oynayabilir. Çok dikkat edelim, sık sık uyaralım. Oynamasınlar, size haber versinler ve siz de polise bildirin. Konunun bugünlerde üzerinde durmazsanız çok acı sonuçlar yaşayabiliriz” dedi.

Sınıf öğretmeni Özgün Aktürk de, çocuklara geçen hafta yaşanan olayı anımsatarak, ”Tehlike henüz bitmedi. Benzer kötü olayları Türkiye’de yaşadık. Çevrenizde gördüğünüz cisimleri, oyuncak sanarak sakın oynamayın, okula, eve götürmeyin. Bu tür cisimleri gördüğünüzde hemen uzaklaşın, ailenize ya da öğretmenlerinize bildirin” diye konuştu.

Aktürk, velilerden de bu dönemde çocuklarıyla daha yakından ilgilenmelerini istedi.

Bu arada, patlamanın etkisiyle okulun pencere camlarının bazılarının kırık olduğu, sınıflarda temizlik çalışmalarının sürdüğü gözlendi.