Son Dakika

Ünlü Yapımcıya Taciz Davası

27 Aralık 2011

“Hayalet Sürücü 2” filminin Türkiye’deki prodüksiyon hizmetlerini veren ARK Prodüksiyon’nun sahibi İlhan Kızılkaya asistanına cinsel tacizle suçlandı…

Oscar ödüllü aktör Nicolas Cage’in başrolde yer aldığı ve final bölümünün Kapadokya’da çekildiği “Hayalet Sürücü 2” filminin Türkiye’deki prodüksiyon hizmetlerini veren ARK Prodüksiyon’nun sahibi İlhan Kızılkaya (43) hakkında cinsel taciz iddiasıyla dava açıldı.

İddiaya göre, A.G (22) adlı genç kız 17 Kasım 2011’de ARK Prodüksiyon şirketinde Kızılkaya’nın asistanlığını yapmak üzere işe başladı. İşe başladıktan 3 gün sonra İlhan Kızılkaya A.G.’ye, “Sen bana ayak uydurabilecek misin? Beni taşıyabilecek misin?” dedi. Bu sözler üzerine A.G, mesai bitiminde Kızılkaya ile konuşmak istedi.
Konuşma sırasında alkol almaya başlayan ünlü yapımcı, bir süre sonra A.G.’yi zorla öpmeye çalıştı. Kızılkaya, A.G.’nin kendisini iterek ofisi terk etmek için ayağa kalktığı sırada ise, “Benim asistanım aynı zamanda benim sevgilimdir. Ben onu herkesten kıskanırım. Eğer buradan çıkacaksak beraber çıkarız” diyerek genç kıza engel oldu. Bunun üzerine, A.G., oyuncu sevgilisi F.T.’ye cep telefonundan, “Yardım et korkuyorum, adam çıldırdı. Çıkmama izin vermiyor” diye mesaj gönderdi. Dışarı yalnız başına çıkamayacağını düşündüğü için ofisten beraber çıkmayı teklif ettiği Kızılkaya’nın eşyalarını topladığı sırada kaçmayı başaran genç kız, erkek arkadaşı F.T. ile buluşarak Taksim Polis Merkez Amirliği’nde giderek Kızılkaya hakkında şikayetçi oldu. Yapımcı Kızılkaya ise polise verdiği ifadede, “cinsel saldırı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamalarını reddetti.

‘ZOR KULLANDI’

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 15 Aralık günü kabul edilen iddianamede, “Şüpheli İlhan Kızılkaya’ya ait ARK Produksiyon isimli işyerinde 17 Kasım 2011 tarihinde asistan olarak çalışmaya başlayan A.G.’nin, 21 Kasım 2011 günü yanına gelen ve ‘Sen bana ayak uydurabilecek misin? Beni taşıyabilecek misin?’ şeklinde sözler sarf eden şüphelinin, bu şekilde konuşması nedeniyle mesai sonrası işyerinde kalarak İlhan Kızılkaya ile sorunlar hususunda görüşme talebinde bulunduğu, tarafların birlikte oturup konuşmaya başladıkları sırada şüphelinin alkol almaya başladığı, müştekiye sarıldığı ve onu dudağından öptüğü, müştekinin ise itekleyerek şüpheliyi kendisinden uzaklaştırmaya çalıştığı, bu sırada A.G.’nin eşyalarını toplayarak işten ayrıldığını söylemesi üzerine İlhan Kızılkaya’nın zor kullanarak izin vermediği, kapıdan çıkmak üzere olan müştekiyi elinden tutarak içeri çektiği ve odasına götürdüğü” ifadeleri yer aldı.