Son Dakika

‘Müslümanlar Noel Kutlamaz’

27 Aralık 2012
‘Müslümanlar Noel Kutlamaz’
Toplum
0

Anadolu Gençlik Derneği üyesi öğrenciler, yılbaşı kutlamalarını eleştiren basın açıklamasını şişirilmiş Noel Baba balonuyla yaptı. Noel Baba’nın çantasından uyuşturucu, kumar ve alkol gibi kötü alışkanlıkların çıktığını öne süren eylemciler, müslümanların yılbaşı kutlaması yapmaması gerektiğini belirttiler. 

Kendilerine Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü üyeleri adını veren üniversite öğrencileri, bugün 13.00 sıralarında Beyazıt Meydanı’nda toplandı. Üzerinde “Ahlak ve maneviyat tahribatına hayır.Edeb ya hu” cümlesi ve “Her kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o; onlardandır” hadisinin yazılı olduğu pankartları açan öğrenciler sık sık tekbir getirdi.

Ellerinde Noel Baba’nın havayla şişirilmiş bir maketini taşıyan yaklaşık 50 kişi, “İslam ümmeti kabul etmez zilleti” , “Müslüman uyuma inancına sahip çık” sloganları attı. Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından topluluk adına basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Beyazıt Yerleşkesi Başkanı Muhammet Acar yaptı.

Noel Yortusu ya da batıdaki yaygın ismiyle Christmas’ın, Hz. İsa’nın doğumu anısına 25 Aralık’ta kutlandığını ve bu günün de dinsel bir bayram olduğunu öne süren Muhammet Acar sözlerine şöyle devam etti:

“Peygamberimizin buyurduğu ‘Kim bir millete benzemeye çalışırsa, o; onlarlandır’ hadis-i şerifi, Noel’in biz Müslümanlar için açık bir tehlike olduğunu göstermekte ve imanımıza zarar vereceği anlamına gelmektedir.”

Yılbaşı kutlamalarının toplumda ahlaki bir depreme yol açtığını anlatan Muhammet Acar, “Noel Baba insanlara şirin görünerek bir çok kötülüğün kapısını aralamaktadır. İnsanlar, Noel motifleri arasında içki, uyuşturucu, fuhuş batağına dalmaktadırlar” dedi.

Devletin ‘Milli Piyango’ adı altında milyonları harama yönlendirdiğini iddia eden Muhammet Acar, yılbaşında kaçak ağaç kesimini önlemek için bedava çam dağıtılacağını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu da eleştirdi.

Açıklama sırasında Noel Baba’nın çantasından uyuşturucu, alkol ve kumarı anlatan, şişeler, enjektörler ve yazılar çıkarılarak, balonun önüne konuldu. Müslümanların yılbaşı kutlaması yapmaması gerektiğini vurgulayan Muhammet Acar, açıklamasını Mehmet Talu’nun durumu eleştiren şiiriyle sonlandırdı. Topluluk daha sonra olaysız dağıldı.