Son Dakika

‘SARAY HATIRASI’ FOTOĞRAF ÇEKİMİ

21 Aralık 2011

Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA) – İZMİR’de düzenlenen Hediyelik Eşya Günleri’nde kurulan stüdyoda, kadın ziyaretçiler bindallı giyerek, erkekler ise Osmanlı padişahlarının giydiği kaftan ve kavukla tahta oturarak ‘saray hatırası’ fotoğraflar çektiriyor.
İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen Hediyelik Eşya Günleri’nde kurulan, Osmanlı saraylarını andıran stüdyoda kadın ziyaretçiler sarayda cariyelerin giydiği bindallı giysilerle, erkeler de Osmanlı padişahlarının kaftan ve kavuğuyla tahta oturarak, 10 liraya fotoğraf çektiriyor. Saray hatırası fotoğraf çekimi sırasında poz veren erkekler, birkaç dakikalığına da olsa padişah oluyor.
Televizyonda yayınlanan Mutheşem Yüzyıl dizisiyle birlikte Osmanlı’ya olan ilginin artığını belirten fotoğrafçı Onur Dolcan, “Biz İstanbul’da Mutheşem Yüzyıl dizisinden çok önce, müzelerde kurduğumuz Osmanlı stüdyolarında, müze ziyaretçilerine Osmanlı dönemine ait kostümlerle saray hatıra fotoğraflar çekiyorduk. Özellikle müzeleri gezen turisitler bu kostümlerle fotoğraf çektirmeye çok ilgi duyorlar. Şimdi bu çalışmamızı İzmir’e taşıdık, daha ilk günden büyük ilgi gördü. Ziyaretçileri Osmanlı dönemine ait kostümlerle giydiriyoruz. Bayanlar özellikle Hürrem Sultan ve saraydaki cariyelerin giydiği bindallı, erkekler de Sultan Süleyman’ın giydiği kaftan ve başlarındaki kavukla hatıra fotoğrafı çektiriyor” dedi.

MO(AÖ/CK) (FOTOĞRAFLI)