Son Dakika

‘Öcalan Adadan Gelsin’

30 Ekim 2012
‘Öcalan Adadan Gelsin’
Politika
0

Cezaevlerinde Öcalan’a uygulanan tecritin sonlandırılması için başlatılan açlık grevlerine destek eylemlerinin iki merkezi İstanbul ve Diyarbakır’da. İstanbul Okmeydanı’nda polis BDP’lilere müdahale etti, gaz bombaları havada uçuştu. Diyarbakır’daki olaylarda ise İstasyon Meydanı savaş alanına döndü. Günün açıklaması ise grup toplantısını Diyarbakır’da yapan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdirilmesi için hükümeti somut adım atmaya çağırdı. İmralı’ya gitme önerilerini yineleyen Demirtaş, “Açlık grevi yapanların talebi ‘Mehmet Öcalan adaya gitsin’ değil, ‘Abdullah Öcalan adadan gelsin’dir” dedi.

İmralı’ya gitmek istediklerini bir kez daha tekrarlayan Demirtaş, “Milletvekili olarak İmralı’ya gitme hakkımız var. Öcalan ile görüşelim. Kendisinin de bu süreçle ilgili görüşlerini alalım. Adadan döndükten sonra hükümetle görüşelim. Hükümetin yaklaşımlarını öğrenelim. Bu adımları karşılıklı geliştirmeye çalışalım. Ölüm oruçlarını durduracak şey diyalog ve müzakerelerdir” diye konuştu.

BARIŞ ANNELERİ ÇADIRI BÖYLE DAĞILDI / FOTO GALERİ

İstanbul’un başını çektiği olaylar kepenk ve kontakların kapatılması, çocukların okula gönderilmemesi çağrısı ile başladı. Aralarında Hakkari, Van, Şırnak ve Batman’ın da bulunduğu bir çok ilde kepenkler açılmadı, belediye ve özel halk otobüsleri kontak kapattı. Birçok aile güvenlik endişesiyle çocuklarını okula göndermedi. Bazı illerde belediye ekipleri çöpleri toplamadı.

İŞTE İL İL YAŞANANLAR VE OLAYLARDAN KARELER / FOTO GALERİ

DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

 • Okmeydanı’nda yapılan gösteriye su ve biber gazıyla müdahale edildi. Gösteriye katılan BDP’li Sabahat Tuncel de gazdan etkilendi.
 • Diyarbakır güne gergin başladı. Kepenklerin kapalı olduğu kentte, belediye otobüsleri, şehir içi taşamacılık yapan minibüsler çalışmadı, öğrencilerin büyük bölümü okullara gitmedi.
 • BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar ile parti yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişi, Cumhuriyet Meydanı’na yürümek istedi. ‘Talepleriniz taleplerimizdir, zafere kadar direniş’, ‘Yaşamı uğrunda ölecek kadar çok seven yoldaşları selamlıyoruz’ yazılı pankartları ile yürüyüşe geçen BDP’liler, polisin dağılmaları yönündeki uyarı anonslarına rağmen dağılmadı. Polisin tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ettiği göstericiler de taş ve maytaplarla karşılık verdi.
 • Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarı’nda toplanan 20 kişilik grup protesto gösterisi yaptı. Grupta bulunan bazı kişiler polise taş ve maytap fırlattı. Poliste kendilerine taş atan gruba gaz bombası atarak karşılık verdi. Bunun üzerine grup üyeleri ara sokaklara kaçtı. Yaşanan olaylar nedeniyle takviye polis ekipleri çağrıldı. Grup üyeleri ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirdi. Polisin beklemesi devam ediyor.

GÖSTERİCİLERİ LİNÇTEN POLİS KURTARDI / HABER İÇİN TIKLAYIN

 • BDP’nin cezaevlerinde PKK’lı ve KCK’lıların sürdürdüğü açlık grevlerine destek amacıyla yaptığı ‘hayatı durdurma’ çağrısı üzerine Adana’da bazı esnaf işyerlerini açmazken, terör örgütü yandaşları izinsiz eylem yaptı. Zırhlı polis aracına taş ve sandalye fırlatan terör örgütü sempatizanlarını, polis dağıttı.
 • İzmir’de, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek için gittikleri AK Parti İl Başkanlığı binası önünde yaşanan arbedede polis memurunu başından yaralayan, ardından da Konak Meydanı’nda açlık grevine başlayan 13 kişi gözaltına alındı. 4’ü kadın 13 kişi, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.
 • Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde bulunan E Tipi Kapalı Cezaevi önünde BDP’lilerin grup toplantısını yapmasına, Valiliğin aldığı gösteri, yürüyüş ve toplantıların bugün yasaklanması nedeniyle izin verilmedi.

HÜSEYİN ALADAĞ’IN ‘AÇLIK GREVLERİ VE GANDHI’ BAŞLIKLI YAZISI İÇİN TIKLAYIN

 • BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişinin cezaevi önüne gitmek istedi. Caddeyi bariyerle kapatıp yoğun güvenlik önlemi alan polis yetkilileriyle Selahattin Demirtaş arasında yapılan görüşmede, valilik kararıyla cezaevi önüne geçişlerine izin verilmeyeceği bildirildi. Yapılan görüşmede BDP’lilerin cezaevine 30 metre uzaklıkta bulunan Dicleliler Yasevi önünde basın açıklaması yapılmasına izin verildi.
 • BDP’nin Okmeydanı’nda düzenlediği gösteriye polis müdahale etti. Müdahalenin ardından dağılan gruptan yaklaşık 15 kişi, E-5 Karayolu’nu Mecidiyeköy yönünde trafiğe kapattı.
 • Eskişehir’de BDP cezaevlerindeki açlık grevlerine destek için düzenlediği yürüyüşe vatandaşlar tepki gösterdi.
 • BDP Antalya İl Teşkilatı, cezaevlerinde 49’uncu gününe giren ölüm oruçlarına düzenlediği yürüyüşle destek verdi. Yaklaşık 200 kişilik partili grup, yürüyüşte ‘Yaşasın Öcalan’ sloganları attı.

İŞTE OKMEYDANI’NDAKİ SAVAŞ(!) GÖRÜNTÜLERİ:

DİYARBAKIR BÖYLE KARIŞTI / VİDEO HABER

ŞIRNAK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / VİDEO HABER

OKMEYDANI’NDAKİ MÜDAHALE POLİS KAMERASINDA / VİDEO HABER