Son Dakika

Keşanlı Ali, Kürt Cemali Çıktı

05 Aralık 2011
Keşanlı Ali, Kürt Cemali Çıktı
Medya
0

Kanal D de büyük reklam kampanyasıyla vizyona girmeye hazırlanan dizi film Keşanlı Ali Destanı aslında ünlü yazar Haldun Taner’in unutulmaz eseridir.

Uzun yıllar tiyatro sahnesinde Engin Cezzar’ın başrolüyle sahnelenmişti.

Şimdi dizide “Keşanlı Ali” rolünü Nejat İşler oynayacak. Belçim Bilgin ise dizide Keşanlı Ali’nin sevdalı olduğu kadın rolünde. 

Peki ünlü yazar Taner Keşanlı Ali’yi nereden esinlenmişti?

Akşam Gazetesi’nden Gürkan Hacır’ın köşe yazısına göre göre Kürt Cemali 1950 lerin Ankara’sında efsane bir kabadayıydı. Ankara’nın bir çok mekanını haraca bağlamıştı. Bileği bükülmez bir delikanlıydı. Hacır köşesinde şöyle anlatıyor:

“Kürt Cemali 1950 lerin Ankara’sında efsane bir kabadayıydı. Ankara’nın bir çok mekanını haraca bağlamıştı. Bileği bükülmez bir delikanlıydı. Bu köşenin okurları hatırlayacaktır.

DÜNDAR KILIÇ ÖLDÜRDÜ İDDİASI

Üzerinde tam 2 yıl çalıştığım Hacettepe mahallesinin hikayesini ayrıntılarıyla “Mor Menekşelerin Hüznü” adıyla yazmıştım. (Şimdi o da TRT’de dizi olarak yayınlanıyor.) İşte Hacettepe’nin en ‘hızlıları’ Kabadayı Mehmet ve Dündar Kılıç’ın ortak ‘icraatıyla’ Kürt Cemali öldürüldü.

Davetli olduğu kumarhanenin açılışında üzerine kurşun yağdırıldı. O günden sonra Kürt Cemali için Altındağ’da ağıtlar yakıldı. Adına türküler bestelendi. Kürt Cemali efsanesi tüm Türkiye’ye yayıldı.

Haldun Taner’de bu kabadayının hayatından esinlenerek bir tiyatro oyunu yazdı. Ancak küçük düzeltmeler yaparak! Kürt sözcüğü Keşanlı olarak değiştirildi, Altındağ ise Sineklidağ olmuştu.

Şimdi yıllar sonra iki mahallenin kavgası ekranda sürecek. Bakalım kan dökülerek biten bu kapışmadan tv ekranlarında kim galip çıkacak? Hacettepe’nin Mor Menekşeleri mi yoksa Kürt Cemali’nin Altındağ’ı mı?”