Son Dakika

  Şivan Perver “Dur Dur” Dedi

  25 Aralık 2012
  Şivan Perver “Dur Dur” Dedi
  Kültür
  0

  Uzun süredir  klip çekmeyen Şivan Perver’in, çekimlerini Büyükada’da yaptığı “Dur Dur” adlı klip şarkısı ile hayranlarıyla buluştu.

  Şivanname serisinin altında yayınlanmakta olan bu albümlerden ilki, Gazind adını taşımaktadır. Toplam 10 şarkıdan oluşan bu albümde Şivan Perwer, kendi iç dünyasını, samimi duygularını da dinleyicileriyle paylaşmaktadır. Kürt müziğinin klasik makamlarında yazdığı şarkıları senfoni orkestrası eşliğinde icra eden Şivan Perver, güçlü sesi ve yorumlarıyla Kürt müziğine yeni bir soluk getirmektedir. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müzikleri Şivan Perwer’e aittir. Bir tek ‘Yemo’ şarkısı Mahmud Baksi ile birlikte yazılmıştır.

  Şivanname serisinin ikinci albümünü oluşturan Destana Rojava albümünde ise Şivan Perver, özgürlükleri için ayakta olan Suriye Kürtlerinin yakın tarihini, değerlerini, çektikleri acıları, umutları, verdikleri mücadeleyi destansı bir anlatımla dinleyicilere aktarmaktadır. Senfonik şiir tarzında hazırlanan bu albümde Şivan Perver, bugüne kadar diğer parçalardaki özgürlük mücadelesine büyük bir özveri ile destek olmuş, korunak oluşturmuş Suriye Kürtlerine saygı, minnet ve hayranlığını da ifade etmektedir. Albümde, anonim şarkılar dışındaki eserlerin söz ve müzikleri yine Şivan Perwer’e aittir.

  Gazind ve Destana Rojava albümlerinin prodüktörlüğü, aranjörlüğü ve tüm stüdyo kayıtları Hakan Akay tarafından yapıldı. Gazind albümünde, Dietmar Mensinger yönetimindeki Şivan Perver Yaylı Çalgılar Orkestrası eserlere eşlik etti. Her iki albümde Şivan Perver ve Hakan Akay’ın yanısıra, bir çok tanınmış müzisyen enstrümanlarıyla katkıda bulundu.

  Şivan Perwer’in, 2003’de İsveç’te yayınlanan Sabra Mala albümünün ardından çıkacak olan olan bu ilk çifte albümünün yapımcılığını Pel Records üstlenirken, Türkiye’deki dağıtımı Sony Müzik, Irak Kürdistanı ve Irak dağıtımını ise Vin Production tarafından yapılacaktır. Albüm, 18 Aralık 2012’de Türkiye’de ve Irak‘ta aynı anda müzik piyasaya çıkacaktır. 

  Öte yandan, şimdiye kadar ilk 6 albümü yayınlanan Şivan Perver’in Back Katalog’unun diğer albümlerinın yayımı da, önümüzdeki haftalarda devam edecektir.  

  Sivan Perwer – Dur Dur ile Haberdesin