Son Dakika

  Konut’ta Faizsiz 60 Ay Kredi

  16 Aralık 2011
  Konut’ta Faizsiz 60 Ay Kredi
  Ekonomi
  0


  Bankalar artık konut kredisi vermekte zorlanıyor, çünkü TCMB paranın maliyetini artırdı.  İnşaatçılar ise daralan konut pazarında yüksek sayıda satılmamış ünite stoğuyla yakalandı. Artık bankaların veremediği düşük faizli kredileir  emlak ve yapı şirketleri kampanyalar vasıtası ile  sunuyor.  İşte kampanya düzenleyen  şirketler ve vadettikleri fırsatlar:

  Bu hafta itibariyle konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.33 seviyelerine ulaşması konut satış hızını etkilerken inşaat şirketleri banka kredisi almak istemeyen müşterileri için yeni ödeme imkânları geliştirdi. Daha önce satışları artırmak için kendi bünyelerinde oluşturdukları finansman modellerini yenileyen şirketler artık 60 aya kadar sıfır faiz imkanı sağlıyor. Verilen peşinat miktarına göre vade farksız taksit sayısı azaltılırken bazı şirketler yüzde 50 peşinat verenlere ayrı, yüzde 10 peşinat verenlere ayrı modeller geliştiriyor. Taksit miktarını düşük tutan ödeme modelleri ara ödemeler ile destekleniyor. Vade farksız ödeme koşulları ise bu dönemde ev sahibi olmak isteyenleri cezbediyor. İnşaat şirketleri 2012’de de devam edecek kampanyalarla sektörü hareketlendirmeyi hedefliyor.

   

   

  31 ARALIK’A KADAR SIFIR FAİZ KAMPANYASI

    

  EGEYAPI tarafından Bağcılar’da yapılan Batışehir projesinde ikinci etap satışları yüzde bir peşinat ve yüzde sıfırdan başlayan faiz oranları sunuluyor. 31 Aralık tarihine kadar devam edecek kampanyada, 2011 yılının en son kampanyaları arasında geliyor. EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, projede 3 bin 123 adet konut ve rezidans, bir şehir oteli, prestijli ofisler, özel eğitim kompleksi, açık alışveriş çarşısı, kulüp binası, açık ve kapalı yürüyüş-koşu-gezi-parkurları spor salonları ve 100 bin metrekare yeşil alan bulunacağını belirterek Batışehir’i 15 bin kişinin yaşayacağı bir kent haline getireceklerini kaydetti. Batışehir Projesi’nin ilk etabı 2013 yılının Temmuz ayında teslim edilecek. Kabadayı, “Projemiz, bulunduğu lokasyon, doğru fiyatlandırma politikası, cazip ödeme koşulları ve tüm ihtiyaçları biraraya toplayan sosyal yaşam merkezleri ile tüketicilerimizin büyük beğenisi kazandı. Bu sayede, ilk etap satışlarımızın ardından ikinci etapta da kısa sürede ciddi bir satış rakamına ulaştık. Faiz oranlarının arttığı ve global kriz senaryolarının yoğunlaştığı bir dönemden geçiyor olmamıza rağmen, sektörde yarattığımız güven duygusu ve ezber bozan mimari çizgimizle bu zor dönemi satış ve hasılat rekoru kırarak kapatıyoruz” dedi.

   

  KUZU’DAN 60 AY SIFIR FAİZ

   

  KUZU Grup, Spradon Evler, Spradon Kuleler, Spradon Terasevler ve rezidans, Spradon Quartz ve Halkalı Divan Residance projelerinde 60 ay sıfır faizle ödeme imkanı sunuyor. Banka kredisi almak isteyenler için ise şirket Spradon Vadi projesinde konut faizlerini 0.99’a kadar çekti. Bin 37 konuttan oluşacak Spradon Vadi projesi Ocak 2014’te teslim edilecek. Spradon Evleri projesi 320 lüks konut, Spradon Kuleler 413 konut, Spradon Teras Evler 179 lüks konut, Sparadon Quartz 100 konut, Halkalı Divan Residence ise 769 konuttan oluşuyor.

   

  DRAGOS DELUXİA’DA 48 AY SIFIR FAİZ

   

  TEKNİK YAPI, konut kredi faiz oranlarının yüzde 1 sınırının üzerine çıkmasına rağmen Deluxia Dragos projesindeki peşinat oranını hem yüzde 1’e düşürdü hem de faizi sıfıra çekti. Kampanyadaki sıfır faiz olanağı, peşinat tutarına göre değişen oranlarda 48 ay vadeye kadar uzanıyor. Bu kapsamda yüzde 1 peşinat ödeyenlere 12 aylık vadede, yüzde 25 peşinat ödeyenlere 24 aylık vadede, yüzde 35 peşinat ödeyenlere 36 aylık vadede, yüzde 50 peşinat ödeyenlere 48 aylık vadede sıfır faiz uygulanıyor. Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, konut finansmanı işinin başka bir uzmanlık isteyen faaliyet olduğunu belirterek “Bizler ancak kısa vadeli finansman sıkıntılarını ortadan kaldıracak çözümler ile daire almak isteyenlere yardımcı olmalıyız. Teknik Yapı olarak müşterilerimize sunduğumuz finansman modellerinde ön yatırımı gerektiren peşinatın 1.5 – 2 yıla yayılması, kısa vadede oluşan yüklü taksitlerin uzun vadeye yayılması sonucu ortaya çıkan faiz maliyetlerin sübvanse edilmesi gibi finansal modeller gerçekleştiriyoruz. En son hazırladığımız ve Deluxia Dragos projesinde olduğu gibi müşterilerimize 12, 24, 36 ve 48 aylık vadelerde değişen peşinat tutarlarına göre faiz oranlarını sıfır olarak belirledik. Bu çalışmamız sonucunda ortaya çıkan maliyeti bankalarla anlaşarak müşteriye yansıtmama kararı aldık” diye konuştu. Şirket, “Yeni Bir Yıl, Teknik Yapı’dan Yeni Bir Daire” sloganı ile başlatılan kampanya çerçevesinde 118 bin 400 liradan başlayan stüdyo, 197 bin liradan başlayan 1+1 tipi, 329 bin 600 liradan başlayan 2+1 tipi ve 472 bin 600 liradan başlayan 3+1 tipi daireler yüzde 1 peşinat ve sıfır faiz imkânı ile satılıyor. Kampanya kapsamında daire fiyatları 118 bin 400 liradan, taksitler ise 813 liradan başlayan tüm vadelerde faiz oranları yüzde 1’in altında kalıyor. Ayda bin 184 lira peşinatla daire alma olanağı da sunuluyor.

   

  SİNPAŞ PROJELERİNDE VADE FARKSIZ TAKSİTLİ FIRSATLAR

   

  SİNPAŞ Yapı’nın Sancaktepe’de hayata geçirdiği Liva İstanbul projesinde şirket bünyesinde 48 ay vade farksız sistem uygulanıyor. Kampanyada daire bedelinin yüzde 5’i peşin, yüzde 5’i Mayıs 2012’de, yüzde 50’si ise 48 eşit taksite bölünerek aylık sıralı senet şeklinde ödeme planı yapılıyor. Yüzde 40’lık kısmı ise dört eşit taksite bölünürken Kasım 2012, Kasım 2013, Kasım 2014,Kasım 2015 olarak yılda bir defa yüzde 10’luk dilimler halinde vade yapılabiliyor. Yine Sancaktepe’deki Kelebekia projesinde 106 konutta geçerli olacak kampanyada vade farksız 60 ay taksit imkânı sağlanıyor. Projede konutların fiyatları 195 bin TL ile 526 bin TL arasında değişiyor. Aralık 2012’de tamamlanması planlanan projenin yüzde 85’inin satışı şimdiden tamamlandı. Sınırlı sayıda dairenin kaldığı projede ayrıca peşin ödemelerde yüzde 10 indirim avantajı da yer alıyor. 60 ay vade farksız ödeme imkânı İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde Mart 2011’de inşasına başlanan İş Modern Ticaret Merkezi’nde de uygulanıyor. Paralel Yapı ve Sinpaş Yapı işbirliği ile Gaziantep’te hayata geçirilen projede ise 55 ay vade farkısız ödeme yapılabiliyor. İki ay gibi kısa bir sürede yüzde 45’inin satılan ikinci etap Yakut Mahallesi’ndeki konutlarda aylık taksitler bin 370 TL’den başlıyor. Sinpaş’ın ortakları arasında bulunduğu SAF GYO’nun Akasya Acıbadem projesinde ise yüzde 10 peşinat verenler yüzde 90’lık kısmı vade farksız ve tüfesiz 30 aya bölünüyor.

   

  ATAKENT 3’TE %10 PEŞİNE FAİZSİZ 

  AVRUPA Konutları, banka kredisi kullanmadan konut sahibi olmak isteyenler için Avrupa Konutları, Atakent 3 projesi için yılın son kampanyasını düzenliyor. İki alternatifli kampanyada isteyen yüzde 50 peşinatla, isteyen yüzde 10 peşinatla istediği daireye sahip oluyor. İlk seçenekte kefil ve banka kredisi gerektirmeyen kampanya kapsamında peşinat ödendikten sonra kalan yüzde 50, Haziran 2012’de faizsiz olarak ödenecek. Daireler ise Temmuz 2012’de teslim edilecek. Daha düşük peşinat ödeyerek daire sahibi olmak isteyenler için ise yüzde 10 peşinata ev sahibi olma imkânı tanınıyor. Kampanyada ev sahipleri Şubat 2012’de yüzde 10, Haziran 2012’de yüzde 5 oranında ara ödeme yapabilecekler. Ara ödemelere ekstra faiz yansıtılmıyor. Kalan yüzde 75’lik tutar içinse 120 aya kadar banka kredisi kullandırılıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere dört farklı konut tipinin bulunduğu projede fiyatlar 261 bin TL’den başlıyor.

   

  YEŞİL GYO DA FURYAYA KATILDI

   

  BEYLİKDÜZÜ’NDE Yeşil GYO tarafından hayata geçirilen Innovia projesinde 60 ay sıfır faiz imkânıyla ev sahibi olunabiliyor. Banka kredisiz, 60 ay sıfır faiz imkanı sunan şirket Tefe – Tüfe farkı olmadan sıfır faiz uygulamasına geçti. 94 bin TL’den başlayan fiyatlara satışı devam eden Innovia projesinin 4. etabında yıllık enflasyon artışından etkilenmeyen sabit rakamı ile banka kredisiz 60 ay sıfır faizle ev sahibi olunabilecek. Projenin 4. etabında 49-59 metrekare aralığında 1+1 daireler, 91-122 metrekare aralığında 2+1 daireler ve 120- 135 metrekare aralığında 3+1 daireler yer alıyor. Aralık 2013 itibariyle teslim dilmeye başlanacak Innovia 4’te 4 bin 750 aile yaşayacak.

   

  EROĞLU’NDAN 24 AY FAİZSİZ

  EROĞLU Yapı, kendi bünyesinde kredilendirdiği ve Eroğlu Finansal Ödeme Sistemi adını verdiği sistemde yüzde 30 peşinat alarak, geri kalan bakiyeyi 24 aya kadar faizsiz sabit ödeme imkânı sunuyor. İstanbul Lounge, İstanbul Lounge-2 projelerinde 36 ay; Platform Merter ve Harmony Towers projelerinde ise 48 ay vade kullanmak isteyen müşterilere, yüzde 30 peşinat ödemeleri durumunda ilk 24 ayda faizsiz, 24 ayın üzerindeki vadelere ise yüzde 0.99 aylık vade farkı imkanı sunuluyor. Bunun dışında İstanbul Lounge, İstanbul Lounge2, Platform Merter ve Harmony Towers projelerinde yüzde 50 peşinat ödeyen müşterilere geri kalan yüzde 50 bakiye bedeli Aralık 2012’ye kadar vade farksız öteleniyor. Eroğlu Yapı yetkilileri tüm projelerde fiyatlara KDV, tapu masrafları, altyapı bedelleri, abonmanlık, sayaç, cins tashihi harcı ve iskan harç bedelleri ile salon kliması, ankastre ocak, ankastre bulaşık makinası, ankastre fırın, davlumbaz ve tüm dairelerde vestiyer dolabı ile birlikte teslim ediliyor. İstanbul Lounge, İstanbul Lounge- 2, Yenimoda Evleri, Platform Merter, Florya Ekşinar Konakları, Harmony Towers projelerinde geçerli olacak kampanyada, müşterilerine yüzde ile 25 arası peşinat ödemesi ve geri kalanı 180 aya kadar bankalardan da taksitlendirme imkânı tanınıyor.

   

  SUR YAPI’DAN “KONUT BAYRAMI”

   

  SUR Yapı, 19 Kasım – 19 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleştireceği kampanya ile banka kredi almadan ev sahibi olmak isteyenler için 12 aya kadar kendi bünyesinde vadelendirme imkânı sağlıyor. Peşin ödemelerde ise yüzde 12 indirim yapılıyor. Exen İstanbul ve Adapark projelerindeki 172 konut için geçerli olacak geçerli olacak kampanya 19 Aalık tarihine kadar geçerli olacak. Kampanyada yüzde 50 peşinata 72 ay faiz, yüzde 40 peşinata 60 ay sıfır faiz yüzde 5 peşinata ise yüzde 35 sıfır faiz imkanı sağlanıyor. Altunizade – Çekmeköy aksı üzerinde finans merkezlerinin tam ortasında yer alan projenin bir bölümü 2012’de teslim edilecek. Projenin tamamı ise 2013 Ağustos’ta teslim edilecek. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “2011 bizim için iyi bir yıl oldu. Başlamayı planladığımız projelerimizi ilk yarıda gerçekleştirdik. Son çeyrek olarak planladığımız iki projemiz süreçler yetişmediği için 2012’ye kaldı. Satışlarımız tüm zamanların en iyi rakamlarına ulaştı. Cirolarımız, üretim hacmimiz, yeni ürün lansmanlarımız hepsi için mükemmel bir yıl geçirdik. Faizler de son çeyrek hariç en dip seviyede olduğu için hem finansman temini hem konut kredileri açısından hem de tüketici güveni açısından iyi bir yıl oldu” diye konuştu.

   

  Sabah Emlak/Dilek Taş